W szkołach wyższych przeprowadzane będą szkolenia wojskowe, opracowane w wyniku współpracy między Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego a Ministerstwem Obrony Narodowej. Legia Akademicka przeznaczona będzie dla studentów, którzy zgłoszą się na ochotnika. Program edukacji wojskowej ma ruszyć w formie pilotażu od początku przyszłego roku akademickiego.
Rezerwiści poszukiwani
Głównym celem tej inicjatywy jest przygotowanie odpowiedniej liczby wyszkolonych żołnierzy rezerwy na potrzeby wojenne Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej. Rezerwistów bowiem w polskiej armii – w skutek zmian demograficznych, a także zawieszenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej – brakuje.
I teoria, i praktyka
Edukacja wojskowa odbywać się będzie w dwóch wymiarach – zarówno teoretycznym, jak i praktycznym. Zajęcia z wiedzy o wojsku i wojskowości odbywać się będą w murach uczelni publicznych, natomiast ćwiczenia – w jednostkach wojskowych, centrach i ośrodkach szkolenia. Jednak aby móc biegać z karabinem po poligonie, konieczne będzie pozytywne zaliczenie części teoretycznej.
Od żaka do oficera
W programie będzie mógł wziąć udział każdy student, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszym roku trwania programu pilotażowego może zostać przeszkolonych nawet 10 tys. studentów na potrzeby korpusu szeregowych i podoficerów. Od roku akademickiego 2018/2019 zaś uruchomiony zostanie moduł oficerski, w ramach którego przeszkolonych zostać może nawet 5 tys. studentów na potrzeby korpusu oficerskiego.
Absolwenci szkół wyższych, którym uda się skończyć kurs przygotowujący do egzaminu na oficera z wynikiem pozytywnym, będą mogli wziąć udział w egzaminie na uczelni wojskowej i uzyskać stopień oficera.
100 lat Legii Akademickiej
Zajęcia mają się odbywać w ramach Legii Akademickich, które prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pierwsza Legia Akademicka powstała w 1918 roku, a tworzyli ją studenci z trzech warszawskich uczelni – Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Żołnierze-studenci wkrótce po powstaniu utworzyli regularny oddział piechoty.
Źródło: nauka.gov.pl