Jak czytać ogłoszenia o pracę?

26.07.2018 2 minuty na przeczytanie artykułu

Poszukiwanie pracy to swoiste przeciąganie liny pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Każda ze stron chce znaleźć idealnego partnera biznesowego, który spełni wszystkie jej oczekiwania. A ponieważ trudno trafić na ideał, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym, nie warto zrażać się tym, że nie spełniamy wszystkich wymogów opisanych w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

Ania, rekruterka w sporej firmie międzynarodowej, określa ogłoszenia dotyczące pracy mianem “koncertu życzeń” twierdząc, że pracodawcy wpisują tam portret idealnego kandydata, ale najczęściej zdają sobie sprawę, że taki po prostu nie istnieje. Rekrutacja sprowadza się więc do bilansu zysków i strat a także odpowiedzi na pytanie – jak bardzo dobrego kandydata możemy zatrudnić zważywszy na budżet, którym dysponujemy. To kolejne bardzo ważne pytanie, ponieważ być może na rynku da się znaleźć osoby spełniające wszystkie wymogi, ale można się spodziewać, że będzie ich satysfakcjonować pensja 3X a nie X, którym dysponuje firma. Rekrutujący muszą wówczas sami odpowiedzieć sobie na pytanie o to, co jest dla nich ważniejsze – czy 100% kwalifikacji i wówczas muszą poszukać w budżecie dodatkowych środków, czy też ich budżet jest sztywny i będą musieli zatrudnić najlepszego kandydata na jakiego ich stać.

Dlatego właśnie nie należy zniechęcać się tym, że być może nie jesteś dla firmy wymarzoną księżniczką czy księciem z bajki – ty również musisz się zastanowić i zrobić swój własny rachunek zysków i strat bazując na tym, jaką ofertę ma firma i czego w zamian będzie od ciebie wymagała.

Zakres obowiązków

Ogłoszenie o pracę składa się najczęściej z kilku części:

  • informacje o wymaganiach – czyli o tym, jaki kandydat byłby wymarzonym pracownikiem firmy,
  • zakres obowiązków – czyli to, czym dana osoba miałaby się zajmować na danym stanowisku,
  • informacje o ofercie – czyli co firma proponuje w zamian,
  • kilka zdań na temat firmy i specyfiki stanowiska,
  • zasady rekrutacji.

W wymaganiach można zwykle znaleźć informacje na temat wykształcenia, stażu pracy ogólnego albo na określonym stanowisku, znajomości języków obcych czy programów komputerowych, prawa jazdy albo ukończonych kursów i szkoleń.

Zakres obowiązków to jedna z najważniejszych części ogłoszenia, ponieważ ona tak naprawdę pokazuje potencjalnie będziesz się zajmować. To najlepsza konfrontacja twoich doświadczeń i umiejętności z tym, czego realnie potrzebuje pracodawca. Jeśli jesteś w stanie poradzić sobie z tymi zadaniami, a nie spełniasz któregoś z wymogów opisanych punkcie “kandydat idealny”, prawdopodobnie masz spore szanse w trakcie procesu rekrutacji. Jeśli jednak w zakresie obowiązków wyraźnie napisane jest “tworzenie stron internetowych” a ty nie masz zielonego pojęcia o programowaniu, prawdopodobnie lepiej poszukać innej oferty.

Oferta może zawierać widełki finansowe (choć sporo się w tej sprawie zmienia, wciąż bardzo wiele ogłoszeń nie zawiera informacji ani o kwestiach finansowych, ani o typie zawieranej umowy), długość umowy czy dodatkowe benefity pozapłacowe takie jak np. karta sportowa, prywatne ubezpieczenie zdrowotne, zajęcia z języka angielskiego i wiele innych.

Umiejętności obowiązkowe

Kwestią, która zazwyczaj nie podlega dyskusji w toku rekrutacji, są umiejętności obowiązkowe, czyli takie, które pracodawca uważa za absolutnie konieczne na danym stanowisku, nawet jeśli wydaje się, że nie wynikają jasno z zakresu obowiązków. Może to być choćby znajomość języka angielskiego albo dodatkowego języka. Może się okazać, że firma w krótkim czasie planuje ekspansję na rynki zagraniczne i koniecznie poszukuje pracowników, którzy będą w stanie poradzić sobie z zagranicznymi klientami. Nie wynika to z zakresu obowiązków – bo zadania będą dokładnie takie jak te wykonywane w języku polskim, ale jednak firma nie wyobraża sobie w tym momencie zatrudniania nikogo bez znajomości języków obcych. Warto zwracać uwagę na takie niuanse, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić zarówno twój czas, jak i rekrutujących.